Górskie informacje praktyczne


Zasadniczo Sudety są górami bezpiecznymi, zaliczanymi do gór średnich. Można w nich spędzić wiele miłych chwil, ale jak każde góry wymagają dobrego przygotowania i odpowiedzialnego zachowania. Podczas chodzenia po górach należy przestrzegać podanych niżej zasad.

Po górach nie należy chodzić samemu. Trzeba też ocenić formę fizyczną i dostosować trudność szlaku do naszych predyspozycji. Sił musi starczyć nie tylko na wejście. Trzeba też będzie zejść, co zazwyczaj bywa o wiele bardziej męczące niż wchodzenie. Należy zadbać o to, aby ktoś w miejscu zakwaterowania, np. w schronisku, wiedział gdzie idziemy i kiedy mamy zamiar wrócić. W góry wychodzi się wcześnie rano, aby zdążyć do celu przed zmrokiem. Przed wyjściem należy dokładnie przeczytać opis trasy, przejrzeć i zabrać ze sobą mapę turystyczną oraz sprawdzić prognozę pogody. Pamiętajmy też o odpowiednim ubiorze i wyposażeniu.

Co musi posiadać turysta przed wyruszeniem na szlak:

  1. Buty – najważniejszym i najbardziej podstawowym ekwipunkiem każdego turysty są buty.
    Ważne aby były wygodne, nie uciskały i nie obcierały. Podeszwa musi posiadać traper – gładkie podeszwy nie gwarantują nawet minimum przyczepności – będziemy się ślizgać na liściach, mokrych skałach i korzeniach. W deszczowe dni, pamiętajmy o zaimpregnowaniu swoich butów aby nie przemokły, najgorsze co może się zdarzyć na szlaku to przemoczone stopy – na drugi dzień katar gwarantowany.
  2. Kurtka – Koniecznie przeciwdeszczowa z kapturem i podpinką polarową. W ten sposób unikniemy kupowania paru kurtek na różne pory roku. Na wiosnę podepniemy cieńszy polar a na zimę grubszy. Kurtkę dodatkowo można również impregnować w celu zwiększenia ochrony przeciwdeszczowej przy bardziej intensywnych opadach.
  3. Plecak – Na wycieczkę jednodniową wystarczy nam niewielki plecak o pojemności ok. 25-30 litrów. Zwróćmy uwagę na regulację szelek – niech będą dobrze dopasowane do naszych pleców. Dobrze gdy plecak posiada paski odciążające ramiona (na wysokości klatki piersiowej i pasa). Warto też zakupić plecak, który ma po bokach paski do przypięcia kijków teleskopowych i parę bocznych kieszonek, w których można schować nieco drobiazgów aby były pod ręką. Na wycieczkę dłuższą niż dwudniową musimy zabrać już nieco większy plecak o pojemności około 60 litrów.
  4. Stuptuty (ochraniacze) – na wycieczki wiosenne lub jesienne ochraniacze na łydki są elementem podstawowego wyposażenia turystycznego. Dzięki nim unikniemy przemoczonych lub zabłoconych do kolan spodni (wędrując po górach niższych, np. Górach Sowich czy Bardzkich czasem można ugrzęznąć nawet po kolana – również w topniejącym śniegu).
  5. Apteczka – zawsze trzeba mieć przy sobie apteczkę z najważniejszym wyposażeniem. W skład którego muszą wejść: bandaż elastyczny, plastry z opatrunkiem, tabletki przeciwbólowe, koc termiczny, woda utleniona (np. w żelu) i inne w zależności od indywidualnych potrzeb.
  6. Mapa – Aby wiedzieć jak dojść do celu i jak bezpiecznie wrócić do domu. Kupujmy jak najnowsze, mamy wtedy pewność, że na szlaku nic nas nie zaskoczy – nie okaże się np. że szlak, który mamy na mapie jest już poprowadzony inną drogą.
Inne elementy wyposażenia turystycznego :

  1. Termos – przyjaciel każdego turysty przez cały rok z wyłączeniem lata. Przy niższych temperaturach powietrza bardzo ważne jest aby mieć ze sobą coś ciepłego do picia. Najlepiej sprawdzają się termosy 0,5 l. lub 0,7 l. w zależności od tego czy będziemy mieć okazję napić się czegoś w schronisku czy też wszystko będziemy musieli nieść ze sobą.
  2. Lampka czołówka – lub jakakolwiek latarka, czołówki są najwygodniejsze na szlaku więc te polecam. Trzeba być zawsze przygotowanym na każdą ewentualność. Jeśli zdarzy się tak, że zastanie nas zmierzch (zwłaszcza przy krótszych jesiennych dniach) czołówka często ratuje nam skórę.
  3. Kijki teleskopowe – bardzo odciążają stawy, zwłaszcza przy schodzeniu. Obecnie bardzo popularne – i słusznie, w terenie są nieocenione zwłaszcza gdy planujemy wędrować przez głęboki śnieg – zimą w mniej popularnych miejscach musimy liczyć się z tym, że szlaki mogą być nieprzetarte.
  4. Peleryna przeciwdeszczowa – przydatna zwłaszcza wtedy gdy nie zabieramy kurtki (na cieplejsze dni).
  5. Śpiwór – większość schronisk proponuje pościel za dopłatą (zazwyczaj 7 zł), jeśli mamy ze sobą śpiwór płacimy tylko za nocleg.
  6. Karimata – niektóre schroniska oferują jeszcze nocleg na podłodze w sali wspólnej (najczęściej zimą) wtedy warto mieć karimatę pod śpiworem.


Kiedy najlepiej wybrać się w góry?
W zasadzie po Sudetach można chodzić cały rok ponieważ na słoneczną pogodę można tu trafić zarówno w sierpniu jak i styczniu. Najbardziej polecam jednak maj (jest już ciepło i kwieciście a nie ma jeszcze tłumu turystów) oraz sierpień (tutaj z luzem na szlakach może być gorzej, ale za to pogoda raczej dopisze i dni są idealne na dłuższe wędrówki), wrzesień i październik (pogoda będzie stabilna, poza tym jesienne kolory w górach to zdecydowanie coś co warto zobaczyć).

Jeśli chodzi o pozostałe miesiące w roku to:

styczeń, luty – w górach króluje zima, zalega głęboki śnieg, temperatury sięgają daleko poniżej zera i szybko robi się ciemno. Jeśli więc zdecydujemy się na wycieczkę w góry w tych miesiącach musimy koniecznie pamiętać o ciepłym ubiorze, gorącej herbacie w termosie oraz o wytyczeniu szlaku, który na czas doprowadzi nas do schroniska (po zajściu słońca temperatury robią się naprawdę niskie). Ważne. Zimą część szlaków czynnych w sezonie letnim zostaje zamknięta ze względu na schodzące w tym rejonie lawiny. Listę zamkniętych szlaków można znaleźć m.in. na stronie KPNu (dot. Karkonoszy) http://www.kpnmab.pl/pl/zamkniete-szlaki,255

marzec, kwiecień – w górach wciąż zalegać będzie jeszcze śnieg, ale w niższych partiach poczuć będzie można już wiosnę. W tych miesiącach musimy pamiętać o stuptutach lub spodniach nieprzepuszczających wilgoci bo doskwierać nam będą roztopy i to spore, zwłaszcza w niższych pasmach (Góry Sowie, Wałbrzyskie, Kamienne, Suche, Bystrzyckie, Złote etc.), trzeba mieć ze sobą koniecznie też coś przeciwdeszczowego.

czerwiec, lipiec – to okres urlopowy, kolonijny, czyli szczyt sezonu turystycznego. Pogoda dopisuje, dni są długie. Wszystko przemawia na naszą korzyść oprócz tłumów (jeśli wybieramy się w popularne miejsca to nawet sporych tłumów), możliwych upałów, cen sezonowych (czyli zdecydowanie wyższych niż po sezonie) i burz, których należy się na szlaku zdecydowanie wystrzegać (gdy złapie nas burza należy jak najszybciej zejść z grzbietów w doliny albo najlepiej schować się w schronisku). W tych miesiącach należy koniecznie pamiętać o nakryciu głowy, dużej ilości wody oraz dodatkowo o kremie z filtrem i jakimś preparacie przeciw owadom.

listopad, grudzień – kończy się jesień i zaczyna zima, będzie sporo opadów, najpierw deszczu, później śniegu. W górach często zalegać będzie mgła więc na rozległe widoki raczej nie ma co liczyć, za to ruiny zamków będą wyglądać niezwykle malowniczo. Potrzebna będzie odzież przeciwdeszczowa i ciepła herbata w termosie, przydać się też może latarka.



Przydatne numery telefonów:


Grupa Karkonoska GOPR: 985
(Telefon alarmowy stacji centralnej w Jeleniej Górze)
Ratunek w górach: 601 100 300 (Telefon alarmowy dla posiadaczy telefonów komórkowych)
Dyżur całodobowy: 075 752 47 34
Obszar: Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i wzgórza Bramy Lubawskiej.

Informacja pogodowa: 075 641 23 33 (aktualna pogoda, stan szlaków turystycznych i tras narciarskich)
_______________________________________________________________

Grupa Wałbrzysko -Kłodzka GOPR : 985
(Telefon alarmowy stacji centralnej w Wałbrzychu)
Ratunek w górach: 601 100 300 (Telefon alarmowy dla posiadaczy telefonów komórkowych)
Dyżur całodobowy: 074 842 34 14
Obszar: Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote i Góry Opawskie.

5 komentarzy:

  1. Ciekawa strona, zapraszam do naszego zamku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesujący post i bardzo dużo ciekawych informacji

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja bym krem z filtrem dał do wyposażenia. Dodatkowo czapeczka z daszkiem lub chusta na głowę. Kiedyś koleżanka zapomniała o filtrze i potem była opuchnięta od słońca, jakby ją rój pszczół pożądlił.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dla mnie najważniejsze są wygodne buty, tak by nie robiły się odciski i otarcia :)

    OdpowiedzUsuń
  5. O tak, apteczka jest bardzo, ale to bardzo ważna, bo w razie czego mamy czym opatrzyć ranę.

    OdpowiedzUsuń